BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ruski vojni naučnici predložili varijantu upotrebe Vazdušno-kosmičkih snaga koja će pružiti garantovanu zaštitu od moguće NATO operacije

Ruski vojni naučnici predložili varijantu upotrebe Vazdušno-kosmičkih snaga koja će pružiti garantovanu zaštitu od moguće NATO operacije
08.02.2021. god.

 
Ruski vojni naučnici predložili su varijantu borbene upotrebe Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS), koja će pružiti zagarantovanu zaštitu od moguće NATO operacije. Novi pristup predstavljen je u časopisu "
Vazdušno-kosmičke snage: Teorija i praksa", u izdanju Vojno-obrazovnog i naučnog centra Vazduhoplovstva, prenose RIA Novosti.

NATO i Sjedinjene Države ranije su razvili koncept borbenih operacija u više sfera koje će se odvijati na kopnu, moru, vazduhu, kosmosu i sajber prostoru. Kao što je zamislila američka vojska, započeće masovnim vazdušnim udarom kako bi onemogućili neprijateljske nuklearne snage, najspremnije jedinice, komandne i kontrolne centre, elektroenergetiku za nekoliko sati.

Kako u svom članku navodi doktor vojnih nauka Vladilen Stučinski i kandidat vojnih nauka Mihail Korolkov, u okviru takvih napada NATO planira istovremeno da izvrši udare na neprijatelja hipersoničnim, operativno-taktičkim i krstarećim raketama, da koristi napadačke bespilotne letelice, a zatim avione, koji gotovo da ne bi pretrpeti gubitke ...

Da bi se sprečile operacije, autori predlažu da se vazduhoplovnim snagama izvrši kontra ili preventivni udar, koristeći sva sredstva u jednom izviđačkom i udarnom prostoru. To će dovesti do neprihvatljive štete za neprijatelja već u početnoj fazi njegove agresije.

"Pri realizaciji prekida integrisanog masovnog vazdušnog udara u početnoj fazi, neophodno je koordinisati upotrebu vazduhoplovstva sa bespilotnim letelicama, raketnim naoružanjem različitih namena, opremom za elektronsko ratovanje, oružjem na bazi novih fizičkih principa“, navodi se u publikaciji.

Na osnovu izlaganja načelnika Generalštaba oružanih snaga Valerija Gerasimova na konferenciji Akademije vojnih nauka i uzimajući u obzir odbrambenu prirodu ruske vojne doktrine, autori razmatraju preventivne akcije („jedan korak - dva napred “), te da on bude najvažniji princip suzbijanja moguće agresije. Odnosno, uz pretnju lokalnim ratom, smatraju naučnici, Rusija bi trebalo da bude u stanju da pređe sa politike nuklearnog odvraćanja na nanošenje preventivnog neprihvatljivog udara neprijatelju svim vrstama oružja.

Neuspeh integrisanog NATO udara od samog početka dovešće do neuspeha u postizanju ciljeva „operacije sa više sfera“, a rukovodstvo vojnog bloka će odbiti da ga dalje sprovodi, navode autori studije.

Poslednjih godina Rusija je više puta izrazila zabrinutost zbog neviđene aktivnosti NATO-a duž svojih zapadnih granica. Savez to naziva „obuzdavanjem ruske agresije“ i nastavlja da gradi svoje snage. Moskva je naglasila da Rusija nikome ne predstavlja pretnju, ali da neće zanemariti akcije koje su potencijalno opasne za njene interese.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Foto : U.S. Air Force / Airman 1st Class Duncan Bevan/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »